Ignacy PINKAS „Praga. Čertovka na Malej Stranie”, 1925

Aukcja nr 97 - 29.05.2010

„Praga. Čertovka na Malej Stranie”, 1925

olej, tektura, 50 x 40 cm,
sygn. l.g.: I. Pinkas Praha 1925.
Na odwrocie u góry sygnatura ołówkiem: Pinkas Praha 1925

Cena wywoławcza:
4 700 zł

Malarz, rysownik i grafik, uczeń krakowskiej ASP w pracowniach J. Malczewskiego i St. Dębickiego. Służył w Legionach Polskich, gdzie m.in. wykonywał liczne portrety żołnierzy. Po wojnie skierowany do Wilna, stworzył tam cykl miejskich pejzaży. Od 1920 mieszkał w Krakowie. Podczas podróży do Francji w 1924 artysta przez prawie rok przebywał w Pradze, wykonał kilkadziesiąt pejzaży z motywami tego miasta. Z tego okresu pochodzi prezentowany na aukcji obraz. Po powrocie z Francji odwiedził Lwów, Warszawę, Wilno, podróżował nad Bałtyk. Uczestniczył w licznych wystawach krakowskiego i lwowskiego TPSP, warszawskiego TZSP, w wystawach legionowych. Malował obrazy olejne, akwarele i pastele, do jego ulubionych motywów należały pejzaże, widoki miast, portrety kolegów legionistów, malował również portrety znanych osobistości Krakowa.

Poz. 10, „Praga. Čertovka na Malej Stranie”, 1925 - kontakt