Wiesław LANGE „Żyd w tałesie”

Wiesław LANGE „Żyd w tałesie”
„Żyd w tałesie”

olej, płótno, 48 x 39,5 cm,
sygn. l.d.: Lange.
Na odwrocie napis czarnym tuszem: „Krzemieniec”;
czerwonym flamastrem: kl. III-5333/578/85.

Cena wywoławcza:
2 400 zł

Malarz, wybitny scenograf, od 1951 związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. Gimnazjum kończył na Kresach, maturę uzyskał w Tuluzie. Studia malarskie odbył w warszawskiej ASP (dyplom w 1939). W czasie okupacji wstąpił do I Armii Wojska Polskiego, gdzie m.in. działał w teatrze frontowym. Po wojnie krótko współpracował z teatrami w Lublinie i we Wrocławiu. Na stałe związał się z Teatrem Śląskim w Katowicach, dla którego zaprojektował scenografię ponad 100 spektakli. Współpracował m.in. z Holoubkiem, Wyszomirskim, Jarockim, Kreczmarem. Artysta ma opinię prekursora surrealizmu w polskiej scenografii.

Poz. 27, „Żyd w tałesie” - kontakt

Wiesław LANGE „Żyd w tałesie”