Eugeniusz GEPPERT „Szwoleżerowie”

„Szwoleżerowie”

olej, płótno, 86 x 105 cm,
sygn. p.d.: Eugeniusz Geppert.
Podobna praca, zatytułowana „Mój pradziadek”, z 1937, znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.(Lit.: Mariusz Hermansdorfer „Eugeniusz Geppert”, MN Wrocław, 2007).

Cena wywoławcza:
19 500 zł
Cena uzyskana:
30 000 zł

Malarz, związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym. Kształcił się w krakowskiej ASP, odbył dwuletnie stypendium w Paryżu (1925-1927). Po wojnie osiadł we Wrocławiu. Był profesorem wrocławskiej PWSSP. Najczęściej podejmował tematykę batalistyczną, jego monumentalne portrety konne powstałe w latach międzywojennych nawiązują do malarstwa Piotra Norblina, Juliusza Kossaka i romantyka Michałowskiego. Po powrocie z Paryża artysta rezygnuje z dotychczasowego rzeźbiarskiego sposobu budowy formy malarskiej na rzecz modelowania drobną plamą barwną. Poza batalistyką malował polowania, wyścigi konne, po wojnie do swej tradycyjnej tematyki dołączył wrocławskie pejzaże, kobiece akty, martwe natury.

Poz. 29, „Szwoleżerowie” - kontakt