Stanisław BORYSOWSKI „Przechodnie na moście”

Aukcja nr 72 - 02.06.2007

„Przechodnie na moście”

olej, tektura, 25 x 31,5 cm,
sygn. p.śr.: Borysowski

Cena wywoławcza:
3 000 zł

Malarz i grafik, uczeń Pieńkowskiego i Axentowicza w krakowskiej ASP. Studia kontynuował u Pankiewicza w Paryżu (1934-35), oraz we Włoszech. Wystawiał w krakowskim TPSP i w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie, z wystaw zagranicznych swoje prace pokazywał w Wenecji, Paryżu i Nowym Jorku. Po wojnie związał się z toruńskim, a następnie z sopockim środowiskiem artystycznym, prowadząc pracę dydaktyczną na tamtejszych uczelniach artystycznych. Malował pejzaże, widoki miast i miasteczek, martwe natury, rzadziej akty. Wrażliwy kolorysta, swobodnie operował plamą barwną skłaniając się ku ekspresjonizmowi.

Poz. 1, „Przechodnie na moście” - kontakt