Stefan SONNEWEND „Na Jeziorze Chodzieskim. Rybak z córką”, 1923

Aukcja nr 72 - 02.06.2007

„Na Jeziorze Chodzieskim. Rybak z córką”, 1923

olej, tektura, 38,5 x 51 cm,
sygn. l.d.: Sonnewend Stefan 1923 Chodzież,
na odwrocie naklejka autorska z napisem atramentem: „Stefan Sonnewend / Poznań św. Marcin 39 / „Na jeziorze Chodzieskim. / Rybak z córką „ ol./ Cena 220 zł pol.

Cena wywoławcza:
3 400 zł

Malarz, grafik, rysownik, karykaturzysta, związany z poznańskim środowiskiem artystycznym. Młode lata spędził w Wiedniu, gdzie rozpoczął naukę rysunku i grafiki. Studia malarskie odbył w krakowskiej ASP u Stanisławskiego, Wyspiańskiego, Axentowicza, kontynuował w Paryżu i Londynie. Odwiedził Drezno, Berlin, Wiedeń. Wiele podróżował, utrzymując stały kontakt z Poznaniem. W czasie I wojny wstąpił do Legionów, blisko współpracując z Józefem Piłsudskim. Po wojnie osiadł w Poznaniu. Pracował przy organizowaniu Poznańskiej Szkoły Malarstwa i Rzeźby, był współzałożycielem artystycznego ugrupowania „Świt”, prezesem Wielkopolskiego Związku Zawodowego Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. Jest autorem licznych prac rysunkowych i graficznych, wykonywał rysunki dla monachijskiego „Simplicissimusa”, dla Lwowa opracował tekę „Lwów w karykaturze”. Jego prace malarskie odznaczają się świetnym opanowaniem warsztatu, swobodą w ujęciu motywu i dużą wrażliwością kolorystyczną.

Poz. 2, „Na Jeziorze Chodzieskim. Rybak z córką”, 1923 - kontakt