Stefan FILIPKIEWICZ „Jesienny pejzaż z aleją drzew”

„Jesienny pejzaż z aleją drzew”

olej, tektura, 52 x 64 cm,
sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz.
Na odwrocie nieczytelne napisy ołówkiem oraz długopisem numery umów przyjęć do sprzedaży w DESA z 1981.

Cena wywoławcza:
14 000 zł

Malarz i grafik, uczeń krakowskiej ASP w pracowniach Mehoffera, Wyczółkowskiego, Pankiewicza, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli szkoły pejzażowej Stanisławskiego. Wykładowca i następnie profesor ASP w Krakowie, członek Sztuki i wiedeńskiej Secesji. W latach I wojny światowej służył w Legionach Polskich, w czasie II wojny działał w konspiracji, aresztowany w 1944 zginął w obozie w Mauthausen-Gusen. Uprawiał malarstwo pejzażowe, ze szczególnym upodobaniem malował motywy zimowe z okolic wsi podkrakowskich, widoki gór, a także ukwiecone letnie łąki i martwe natury. Z technik graficznych uprawiał litografię, drzeworyt i suchą igłę.

Poz. 28, „Jesienny pejzaż z aleją drzew” - kontakt