14 MAJA 2022 - godz. 16.00

TELEFON: 519 564 625; 32 253 99 22

: porcelana, farby naszkliwne, wys. 12,5 cm, projekt formy: Eryka Trzewik-Drost (ur. 1931) z 1962, znak drukowany zielony Fabryki Porcelany „Bogucice” z lat 1952-1988.
Figurka z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
FIGURKA „EGIPCJANKA” BOGUCICE
porcelana, farby naszkliwne, wys. 12,5 cm, projekt formy: Eryka Trzewik-Drost (ur. 1931) z 1962, znak drukowany zielony Fabryki Porcelany „Bogucice” z lat 1952-1988. Figurka z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Cena wywoławcza:
700 zł
Cena uzyskana:
2 800 zł (obiekt nie został wykupiony)

Poz. , Aukcja nr 201 - 14. 05. 2022 - czytaj więcej

Poz. , Aukcja nr 201 - 14. 05. 2022 - kontakt

: dzbanek (wys. 19,5), dzbanek do mleka (wys. 9,5 cm), cukiernica ( 12 cm), 5 filiżanek (wys. 4 cm), 5 spodków (śr. 11,3 cm);
porcelana różowa, kalka, srebrzenie; projekt Bogdana Wendorfa, znak wyciskany: Ć (w trójkącie), wyciskana litera: R, drukowany numer: 953.
Ćmielów, ok. 1930
SERWIS DO MOKKI „PŁASKI” ĆMIELÓW
dzbanek (wys. 19,5), dzbanek do mleka (wys. 9,5 cm), cukiernica ( 12 cm), 5 filiżanek (wys. 4 cm), 5 spodków (śr. 11,3 cm); porcelana różowa, kalka, srebrzenie; projekt Bogdana Wendorfa, znak wyciskany: Ć (w trójkącie), wyciskana litera: R, drukowany numer: 953. Ćmielów, ok. 1930
Cena wywoławcza:
3 800 zł
Cena uzyskana:
13 000 zł (obiekt nie został wykupiony)

porcelana, czarna farba naszkliwna, złocenie, wym.: 26 x 16 cm; powierzchnia dekorowana nieregularną fakturą; znak drukowany złoty: „Steatyt / ZB / Katowice”, brązową farbą: XD1.
(Lit.: B. Banaś „Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych Steatyt w Katowicach”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 2015, s. 135, il. 39).
WAZONIK NAŚCIENNY STEATYT FASON XD1, ok. 1960
porcelana, czarna farba naszkliwna, złocenie, wym.: 26 x 16 cm; powierzchnia dekorowana nieregularną fakturą; znak drukowany złoty: „Steatyt / ZB / Katowice”, brązową farbą: XD1. (Lit.: B. Banaś „Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych Steatyt w Katowicach”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 2015, s. 135, il. 39).
Cena wywoławcza:
800 zł

ceramika szkliwiona, wym.: 13 x 33 x 14 cm, autor modelu: Schaff; owalny korpus na 4 nóżkach, dekorowany reliefowym motywem pary lwów; znak wyciskany z lat 1887-1913: BB (Bernard Bloch Porzellan- Ofen und Terrakottafabriken, Eichwald, /Dubi/), wyciskana sygnatura: Schaff, wyciskany numer formy: 7167.
SECESYJNA ŻARDINIERA BERNARD BLOCH
Cena wywoławcza:
1 600 zł

metal srebrzony (Britannia metal), wkład szkło bezbarwne, szlifowane, wym.: 14,5 x 40 x 13,5 cm; ażurowy owalny korpus na 4 wygiętych nóżkach, z dwoma wydatnymi, ażurowymi uchwytami, dekorowany motywem płynnej wici roślinnej; znak Württembergische Metallwarenfabrik, Geislingen: WMFB I/O as, oraz numer modelu: 252. Stan zachowania: dr. wyszczerbienia na krótszych bokach szklanego wkładu.
SECESYJNA ŻARDINIERA WMF, ok. 1900
Cena wywoławcza:
2 600 zł

: szkło kobaltowe, nakrapiane, iryzujące, oprawa, pokrywa i uchwyt metal niklowany, wys. (z pałąkiem) 23 cm; walcowaty, zwężony w dolnej partii, żłobkowany korpus, powierzchnia w dolnej partii dekorowana białymi, wtopionymi, nieregularnymi płatkami szklanymi. Stan zachowania: niklowana powierzchnia oprawy i pokrywy miejscami przetarta.
Czechy (?), ok. 1900
PUSZKA
szkło kobaltowe, nakrapiane, iryzujące, oprawa, pokrywa i uchwyt metal niklowany, wys. (z pałąkiem) 23 cm; walcowaty, zwężony w dolnej partii, żłobkowany korpus, powierzchnia w dolnej partii dekorowana białymi, wtopionymi, nieregularnymi płatkami szklanymi. Stan zachowania: niklowana powierzchnia oprawy i pokrywy miejscami przetarta. Czechy (?), ok. 1900
Cena wywoławcza:
900 zł

: czarka w formie łódeczki z wyniesionymi uchwytami, krótki gładki trzon, stopa w formie rombu; wym.: 7,5 x 12 x 5 cm, waga 95,31 g, srebro pr. 13, znak zwolnienia („Tax(frei)stempel”) z literą D (litera urzędu miasta Lwowa) z lat 1810-1824, znak złotnika nieczytelny.

REZERWACJA
SREBRNA SOLNICZKA KLASYCYSTYCZNA LWÓW, pocz. XIX w.
czarka w formie łódeczki z wyniesionymi uchwytami, krótki gładki trzon, stopa w formie rombu; wym.: 7,5 x 12 x 5 cm, waga 95,31 g, srebro pr. 13, znak zwolnienia („Tax(frei)stempel”) z literą D (litera urzędu miasta Lwowa) z lat 1810-1824, znak złotnika nieczytelny. REZERWACJA
Cena wywoławcza:
1 400 zł

: w formie dwuramiennego świecznika z ośmioma tulejkami, kolista, wysklepiona stopa, trzon tralkowy, zwieńczony gwiazdą Dawida i dodatkową tulejką na ruchomym trzonie (szames), ramiona w formie gałązek z tulejkami, powierzchnia dekorowana reliefowym motywem kwiatowym; wys. 20,5 cm, waga 417 g, srebro pr. 0,800, niemieckie cechy po 1886.
SREBRNA LAMPA CHANUKOWA, k. XIX w.
w formie dwuramiennego świecznika z ośmioma tulejkami, kolista, wysklepiona stopa, trzon tralkowy, zwieńczony gwiazdą Dawida i dodatkową tulejką na ruchomym trzonie (szames), ramiona w formie gałązek z tulejkami, powierzchnia dekorowana reliefowym motywem kwiatowym; wys. 20,5 cm, waga 417 g, srebro pr. 0,800, niemieckie cechy po 1886.
Cena wywoławcza:
3 200 zł
Cena uzyskana:
4 800 zł

: prostokątny korpus o zaokrąglonych dłuższych bokach, dekorowany reliefową sceną rodzajową przed karczmą, wew. wkład na zapałki, mosiężny ze śladami srebrzenia; wym.: 6 x 4,5 x 1,5 cm, srebro pr. 0,925, punca niemieckiej firmy J.D. Schleissner & Söhne, Hanau, od 1817, na mosiężnym wkładzie wybite: D.R.G.M.S. oraz EPEHA.
Niemcy, ok. 1910
SREBRNE PUDEŁKO NA ZAPAŁKI, HANAU, ok. 1910
prostokątny korpus o zaokrąglonych dłuższych bokach, dekorowany reliefową sceną rodzajową przed karczmą, wew. wkład na zapałki, mosiężny ze śladami srebrzenia; wym.: 6 x 4,5 x 1,5 cm, srebro pr. 0,925, punca niemieckiej firmy J.D. Schleissner & Söhne, Hanau, od 1817, na mosiężnym wkładzie wybite: D.R.G.M.S. oraz EPEHA. Niemcy, ok. 1910
Cena wywoławcza:
600 zł
Cena uzyskana:
600 zł