Juliusz GROSSE „Pejzaż z okolic Sátoralja-Újhely”, 1917

„Pejzaż z okolic Sátoralja-Újhely”, 1917

pastel, papier naklejony na tekturę, 34,5 x 50,5 cm,
sygn. l.d.: J. Grosse / S.A. Ujhely 1917

Cena wywoławcza:
3 200 zł

Malarz i kupiec związany z krakowskim środowiskiem artystycznym, kształcił się w akademii handlowej w Wiedniu, odbył praktykę winiarską w Hamburgu. Pracował w przedsiębiorstwie handlu winem i herbatą swego ojca, gospodarując w Polsce i na Węgrzech na kluczu winnic tokajskich w Sátoralja-Újhely. Początkowo rysunku i malarstwa uczył się w Krakowie u Łuszczkiewicza, naukę kontynuował w Paryżu u A. Bouguereau i F. Cormona, a następnie w akademii monachijskiej. Po studiach mieszkał w swojej ulubionej winnicy na Węgrzech i w Krakowie. Najchętniej podejmował tematykę pejzażową, a najliczniejsza grupa pejzaży to widoki okolic węgierskich winnic. Malował również portrety kredką i pastelami. Wystawiał w krakowskim TPSP, we Lwowie, w salonie Krywulta w Warszawie. Czynnie uczestniczył w działalności krakowskiego związku plastyków, przyjaźnił się z W. Łuszczkiewiczem, S. Wyspiańskim, J. Malczewskim, L. Wyczółkowskim.

Poz. 32, „Pejzaż z okolic Sátoralja-Újhely”, 1917 - kontakt