Zdzisław STANEK „Karafki i butelki. Stół po przyjęciu”, 1956

„Karafki i butelki. Stół po przyjęciu”, 1956

olej, płótno, 58 x 75 cm,
sygn. p.d.: Z. Stanek / 56
Obraz został ofiarowany rodzinie obecnych właścicieli przez Zdzisława Stanka.
Podobny kompozycyjnie do prezentowanej pracy obraz „Butelki i światło”, 1956, olej, płótno, ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jest reprodukowany w: „Katowicki Underground artystyczny po 1953”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Katowice 2004, s. 462, il. 1.

Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
20 000 zł

Malarz, związany z katowickim środowiskiem artystycznym, współzałożyciel Grupy St-53. Podobnie jak pozostałych członków Grupy St-53, fascynowała go twórczość i myśl teoretyczna Władysława Strzemińskiego. Początkowo inspirował się kubizmem , z czasem jego malarstwo rozwija się w kierunku abstrakcji, by znów powrócić do przedmiotu, któremu nadaje wręcz rzeźbiarską formę, modelując ją w drewnie i gipsie, i wzbogacając fakturę grubo nałożoną farbą. Artysta uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych, miał wystawy indywidualne w Warszawie, Katowicach, Bytomiu i Szczecinie. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie, Muzeum w Toruniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie. Prace artysty z tak wczesnego okresu jak powyższy obraz na rynku antykwarycznym są dużą rzadkością.

Poz. 16, „Karafki i butelki. Stół po przyjęciu”, 1956 - kontakt