Henryk UZIEMBŁO „Domy pod Tatrami”

„Domy pod Tatrami”

olej, tektura, 34 x 50 cm,
sygn. p.g.: H. Uziembło

Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
12 000 zł

Malarz, grafik, architekt wnętrz. Kształcił się w Szkole Przemysłowej w Krakowie, skąd udał się do Wiednia, gdzie kontynuował naukę w Kunsgewerbeschule oraz w Österreichisches Museum für Kunst und Industries. Studia uzupełniał u Wyspiańskiego i Axentowicza w krakowskiej ASP, a w latach 1904-1905 w Paryżu. W Anglii studiował architekturę wnętrz. Jest twórcą licznych polichromii i witraży. W latach 1904-1908 wraz z W. Tetmajerem prowadził prace nad polichromią w kościele parafialnym w Sosnowcu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, najchętniej podejmując tematy pejzażowe.

Poz. 41, „Domy pod Tatrami” - kontakt