Longin ADAMIECKI „Portret mężczyzny w okularach”

„Portret mężczyzny w okularach”

pastel, tektura, 100 x 69,5 cm,
sygn. l.d.: Adamiecki
Stan zachowania: tektura ze śladami zawilgocenia.

Cena wywoławcza:
4 000 zł
Cena uzyskana:
4 000 zł

Malarz, urodzony 15 marca 1914 w Ząbkowicach, czynny na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Kształcił się w krakowskiej ASP, po 2. wojnie kontynuował naukę, w roku akademickim 1944/1945 studiował na IV roku Wydziału Malarstwa. Jego prace były eksponowane w Dąbrowie Górniczej w październiku 1945. Wykonywał m. in. projekty scenograficzne dla śląskich teatrów, malował portrety. Zginął tragicznie, zastrzelony przez żołnierzy radzieckich podczas próby odebrania mu teczki z rysunkami i szkicami, gdy podróżował pociągiem do rodzinnych Ząbkowic Będzińskich.

Poz. 32, „Portret mężczyzny w okularach” - kontakt