Jan KSIĄŻEK „Martwa natura z kwiatami”, ok. 1947

„Martwa natura z kwiatami”, ok. 1947

olej, płótno, 60 x 50 cm,
sygn. mało czytelna l.d.: J. Książek
Na odwrocie na krosnach nalepka z tekstem maszynowym: Jan Książek / Obraz Olej 1947 / wym wys 60 cm szer 50 cm / Martwa natura z kwiatami.

Cena wywoławcza:
2 800 zł

Malarz, rysownik, grafik, pedagog związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. Służył w Legionach Polskich. Po I wojnie kształcił się w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera. W 1924 odbył podróż do Włoch. Od 1921 uczył rysunków w krakowskich szkołach. Był członkiem Zrzeszenia Art. Plastyków Zwornik, oraz Grupy Dziesięciu. Uczestniczył w około 40 wystawach w krakowskiej TPSP, w 1945 miała miejsce wystawa zbiorowa Józefa Mehoffera i Jana Książka. Artysta posługiwał się techniką olejną i akwarelową, uprawiał rysunek i malarstwo pastelowe. Malował pejzaże, portrety, kwiaty i martwe natury, mniej miejsca poświęcił tematyce architektonicznej i rodzajowej. Po 1944 zajął się monotypią.

Poz. 36, „Martwa natura z kwiatami”, ok. 1947 - kontakt