Henri MATISSE „Colette”, 1951

Henri MATISSE „Colette”, 1951
„Colette”, 1951

oryginalna litografia, wymiary arkusza: 21,7 x 15,8 cm
sygn. na kamieniu l.d.: H. Matisse,
frontyspis książki Colette „La Vagabonde”, wydawca Andre Sauret, Editeur, Paryż 1951, wydanie numerowane 3000 sztuk, egzemplarz nr 572.

Cena wywoławcza:
3 000 zł
Cena uzyskana:

Francuski malarz, rzeźbiarz i grafik, jeden z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Był założycielem i członkiem ugrupowania fowistów, tworzył ekspresyjne, dynamiczne kompozycje, w których zasadniczą rolę odgrywał czysty, nasycony kolor, eksperymentował z technikami pointylistycznymi i uproszczonymi płaskimi formami. Inspiracją dla artysty była m.in. sztuka bliskiego wschodu, rzeźba afrykańska, twórczość Paula Cezanne`a i kubistów. Matisse jest autorem około 60 prac rzeźbiarskich. Z końcem lat trzydziestych artysta zainteresował się grafiką. Jego twórczość była inspiracją dla wielu czołowych artystów XX w., jak Hans Hofmann, Milton Avery, Tom Wesselmann czy David Hockney.

Poz. 51, „Colette”, 1951 - kontakt

Henri MATISSE „Colette”, 1951