Jerzy SEKUŁA „Obrona II”, 1988

„Obrona II”, 1988

olej, płótno, 61 x 50 cm,
sygn. p.d.: J. Sekuła / 1988. 05. 05.
Na odwrocie opis autorski: Malował Jerzy Sekuła / Adres 43 100 Tychy ul. Bieruta 34/14 / Tytuł pracy Obrona II / Nr. pr. 274/88/17 / Rozmiar 61 x 50 cm / Rozp. 02. 05 / Ukoń. 05. 05. 1988. / Plener / Węgrowiec / `88.

Cena wywoławcza:
1 500 zł

Malować zaczął jeszcze przed wojną, lecz okupacja przerwała rozwój jego twórczości. Do malarstwa powrócił w 1974, kiedy przeszedł na emeryturę. Wcześniej pracował w Przedsiębiorstwie Montażowym Przemysłu Górniczego i uczył się w technikum mechanicznym. Po 1974 powstał cykl obrazów „kosmogonicznych”, w którym zrezygnował z realizmu w swoim malarstwie. Malował kompozycje pełne podtekstów i aluzji, inspirował się surrealizmem. Artysta należał do grupy plastyków przy ZDK KWK „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej. Brał udział w 67 wystawach w kraju i zagranicą. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia na różnych wystawach i konkursach. Obrazy artysty ma w swojej kolekcji Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Etnograficzne w Toruniu.
(Lit.: „Twórcy intuicyjni z kolekcji Barwy Śląska Stanisława Gerarda Trefonia”, Ruda Śląska, 2015, tom. II, s. 172).

Poz. 6, „Obrona II”, 1988 - kontakt