Julia JONSCHER LIPIŃSKA „Martwa natura z figurką małpki”, 1930

„Martwa natura z figurką małpki”, 1930

pastel, papier, 36 x 46,5 cm,
sygn. p.g.: JJ Lipińska / 30
Stan zachowania: przedarcie papieru w l.g. narożniku.
Obraz zakupiony przez dziadków obecnych właścicieli bezpośrednio od Julii Jonscher Lipińskiej ok. 1932.

Cena wywoławcza:
3 300 zł
Cena uzyskana:
3 300 zł

Malarka, w okresie międzywojennym związana z łódzkim środowiskiem artystycznym. W latach 1908-1912 kształciła się w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej, gdzie w 1909 otrzymała srebrny medal. Była uczennicą Wojciecha Weissa i Leona Wyczółkowskiego. W 1911 wystawiała w Krakowie („Portret”, „Martwa natura”, „Studium chłopca”, „Pejzaż”), w latach 1911-1912 w warszawskim TZSP. W 1909 wyszła za mąż za Klemensa Lipińskiego, lekarza społecznika, działacza PPS. Po ukończeniu studiów osiadła w Łodzi. W czasie drugiej wojny mieszkała w Warszawie. Wiele prac artystki spłonęło w czasie powstania warszawskiego. Zajmowała się twórczością portretową, malowała pejzaże i martwe natury, w czasie okupacji uprawiała dorywczo grafikę.

Poz. 36, „Martwa natura z figurką małpki”, 1930 - kontakt