19 października 2019 - godz. 16.00
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, ul. Teatralna 4

czynną w dniach 14 do 18 października w godz. 10.30 – 18.00
oraz w dniu aukcji w godz. 10.30 – 15.00.

Hanna MODRZEWSKA-NOWOSIELSKA : porcelana, natrysk czarną farbą, dekoracja wykonana techniką drapania, śr. 25,5 cm, projekt dekoracji Hanna Modrzewska-Nowosielsa, znak naszkliwny zielony Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży: Chodzież / Made in Poland / 2 z lat 1664-1980, sygnatura naszkliwna czarną farbą: H. Modrzewska / Unikat. Stan zachowania b. dobry
TALERZ Z SYRENĄ WARSZAWSKĄ
porcelana, natrysk czarną farbą, dekoracja wykonana techniką drapania, śr. 25,5 cm, projekt dekoracji Hanna Modrzewska-Nowosielsa, znak naszkliwny zielony Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży: Chodzież / Made in Poland / 2 z lat 1664-1980, sygnatura naszkliwna czarną farbą: H. Modrzewska / Unikat. Stan zachowania b. dobry
Cena wywoławcza:
800 zł
Cena uzyskana:
1 450 zł

Poz. , Aukcja nr 179 - 19.10.2019 - czytaj więcej

Poz. , Aukcja nr 179 - 19.10.2019 - kontakt

: porcelana, kalka, farby naszkliwne, złocenie, wys. 14 cm; korpus dekorowany kolistym medalionem ze sceną napoleońską „Bitwa pod Jeną” wg Horacego Verneta; znak drukowany niebieski fabryki w Ćmielowie z okresu Druckich-Lubeckich, 1888-1920, stempel: Bataille d`Jena. Stan zachowania: dr. pękniecie na krawędzi wylewu, dł. ok. 15 mm.
WAZON ĆMIELÓW, ok. 1910
porcelana, kalka, farby naszkliwne, złocenie, wys. 14 cm; korpus dekorowany kolistym medalionem ze sceną napoleońską „Bitwa pod Jeną” wg Horacego Verneta; znak drukowany niebieski fabryki w Ćmielowie z okresu Druckich-Lubeckich, 1888-1920, stempel: Bataille d`Jena. Stan zachowania: dr. pękniecie na krawędzi wylewu, dł. ok. 15 mm.
Cena wywoławcza:
950 zł

: mosiądz, srebrzenie, szkło bezbarwne, szlifowane, wys. 22,5 cm, projekt Julia Keilowa (1902-1943); gładki,  trapezoidalny korpus z zachodzących  na siebie wachlarzowatych płaszczyzn, wydatny uchwyt z płaskiej taśmy; znak w owalu: Br. Henneberg / (gwiazda sześcioramienna) / Warszawa, wybity numer 779. Stan zachowania dobry.
Warszawa, ok. 1935
(źródło:  https://issuu.com/muzeumwarszawy/docs/almanach_9/351)
KOSZYK ZE SZKŁEM WG PROJEKTU JULII KEILOWEJ
mosiądz, srebrzenie, szkło bezbarwne, szlifowane, wys. 22,5 cm, projekt Julia Keilowa (1902-1943); gładki, trapezoidalny korpus z zachodzących na siebie wachlarzowatych płaszczyzn, wydatny uchwyt z płaskiej taśmy; znak w owalu: Br. Henneberg / (gwiazda sześcioramienna) / Warszawa, wybity numer 779. Stan zachowania dobry. Warszawa, ok. 1935 (źródło: https://issuu.com/muzeumwarszawy/docs/almanach_9/351)
Cena wywoławcza:
2 000 zł
Cena uzyskana:
2 300 zł

: mosiądz, srebrzenie, wys. 5,5 cm, projekt Julia Keilowa (?); gładki korpus w formie walca wsparty na 3 kolistych nóżkach; znak w owalu: Br. Henneberg / (gwiazda sześcioramienna) / Warszawa, wybity numer 110. Stan zachowania b. dobry.
Warszawa, ok. 1935
POJEMNIK NA WYKAŁACZKI BR. HENNEBERG
mosiądz, srebrzenie, wys. 5,5 cm, projekt Julia Keilowa (?); gładki korpus w formie walca wsparty na 3 kolistych nóżkach; znak w owalu: Br. Henneberg / (gwiazda sześcioramienna) / Warszawa, wybity numer 110. Stan zachowania b. dobry. Warszawa, ok. 1935
Cena wywoławcza:
1 200 zł
Cena uzyskana:
2 600 zł

dzbanek do kawy (wys. 20,5 cm), dzbanek do herbaty (wys. 16 cm), dzbanuszek do mleka (11 cm), cukiernica (13 cm);
korpusy ośmioboczne, osadzone na niskich stopach, w górnej partii dekorowane drobnym perełkowaniem i taśmą z reliefowym motywem roślinnym, wydatne uchwyty o przekroju ośmiobocznym, wysklepione pokrywy ze sterczynami w formie plastycznych, stylizowanych motywów roślinnych;
waga 1818 g, srebro pr. 0,800, niemiecka cecha po 1886, złotnik: Bruckmann & Söhne, Heilbronn, sygnatura detalisty: W. Löhr, wybity numer: No 11660.
Niemcy, ok. 1920
SREBRNY ZESTAW DO KAWY I HERBATY
dzbanek do kawy (wys. 20,5 cm), dzbanek do herbaty (wys. 16 cm), dzbanuszek do mleka (11 cm), cukiernica (13 cm); korpusy ośmioboczne, osadzone na niskich stopach, w górnej partii dekorowane drobnym perełkowaniem i taśmą z reliefowym motywem roślinnym, wydatne uchwyty o przekroju ośmiobocznym, wysklepione pokrywy ze sterczynami w formie plastycznych, stylizowanych motywów roślinnych; waga 1818 g, srebro pr. 0,800, niemiecka cecha po 1886, złotnik: Bruckmann & Söhne, Heilbronn, sygnatura detalisty: W. Löhr, wybity numer: No 11660. Niemcy, ok. 1920
Cena wywoławcza:
6 500 zł

: dzbanek do kawy (wys. 24,5 cm), dzbanek do herbaty (wys. 22 cm), imbryk (wys.28 cm), dzbanuszek do mleka (13 cm), cukiernica (14 cm), pojemnik na herbatę (wys. 10,5 cm), podgrzewacz (wys. 11,5 cm), stojak z sitkiem (wys. 5 cm), taca (44 x 62,5 cm); kuliste korpusy z wysklepionymi pokrywami dekorowane reliefowym motywem girland kwiatowych i putt,  taca owalna z  gładkim lustrem i szeroką krawędzią dekorowaną reliefowym motywem girland; waga 6554 g, srebro pr. 0,800, niemieckie cechy po 1886, monogram złotnika AM (Adolf Mayer, Frankfurt nad Menem).
Niemcy, ok. 1910
SREBRNY KOMPLET DO KAWY I HERBATY
dzbanek do kawy (wys. 24,5 cm), dzbanek do herbaty (wys. 22 cm), imbryk (wys.28 cm), dzbanuszek do mleka (13 cm), cukiernica (14 cm), pojemnik na herbatę (wys. 10,5 cm), podgrzewacz (wys. 11,5 cm), stojak z sitkiem (wys. 5 cm), taca (44 x 62,5 cm); kuliste korpusy z wysklepionymi pokrywami dekorowane reliefowym motywem girland kwiatowych i putt, taca owalna z gładkim lustrem i szeroką krawędzią dekorowaną reliefowym motywem girland; waga 6554 g, srebro pr. 0,800, niemieckie cechy po 1886, monogram złotnika AM (Adolf Mayer, Frankfurt nad Menem). Niemcy, ok. 1910
Cena wywoławcza:
22 000 zł
Cena uzyskana:
27 000 zł

kolista, wysklepiona stopa, trzon tralkowy, wysoka wazonowa czarka z wysklepioną pokrywą, wewnątrz złocone, płaszcz stopy, nodus, dolna partia czarki i pokrywy dekorowane reliefowym motywem kwiatowym; wys. 25 cm, waga 334 g, srebro pr. 84, cechy probierni warszawskiej z datą 1876, probierz: O.C. sygn. złotnika: Pogorzelski, znak warsztatowy: głowa jelenia.
Warszawa, 1876
SREBRNY PUCHAR Z POKRYWĄ JAN POGORZELSKI
kolista, wysklepiona stopa, trzon tralkowy, wysoka wazonowa czarka z wysklepioną pokrywą, wewnątrz złocone, płaszcz stopy, nodus, dolna partia czarki i pokrywy dekorowane reliefowym motywem kwiatowym; wys. 25 cm, waga 334 g, srebro pr. 84, cechy probierni warszawskiej z datą 1876, probierz: O.C. sygn. złotnika: Pogorzelski, znak warsztatowy: głowa jelenia. Warszawa, 1876
Cena wywoławcza:
4 200 zł

forma prostokątna ze ściętymi narożnikami,  4 nóżki w formie baranich głów, gładkie lustro obwiedzione ażurową galeryjką, dwa uchwyty; wym.: 63,5 x 39 cm, waga 3500 g, austro-węgierska cecha z lat 1872-1922 dla sreber próby 3 (0,800), punca złotnika nieczytelna. Stan zachowania dobry.
Wiedeń, ok. 1910
SREBRNA TACA
forma prostokątna ze ściętymi narożnikami, 4 nóżki w formie baranich głów, gładkie lustro obwiedzione ażurową galeryjką, dwa uchwyty; wym.: 63,5 x 39 cm, waga 3500 g, austro-węgierska cecha z lat 1872-1922 dla sreber próby 3 (0,800), punca złotnika nieczytelna. Stan zachowania dobry. Wiedeń, ok. 1910
Cena wywoławcza:
12 000 zł

: porcelana, farby naszkliwne, złocenie, dekoracja wykonana techniką drapania;
dzbanek do kawy (wys. 17 cm), dzbanek do mleka (wys. 9,5 cm), cukiernica ( wys. 11,5 cm), 5 filiżanek (wys. 6 cm), 6 spodków (14,5 x 10 cm) i 6 talerzyków deserowych (17 x 12 cm); znak drukowany srebrny: „Steatyt / ZB / Katowice / Ręcznie malowane / Made in Poland”. Stan zachowania: brak jednej filiżanki, wyszczerbiona podstawa filiżanki, dr. wyszczerbienia na krawędzi pokrywki cukiernicy, krawędzi podstawy filiżanki i krawędzi talerzyka.
Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych „Steatyt” Zygmunt Buksowicz.
Katowice, ok. 1960.
SERWIS DO KAWY STEATYT
porcelana, farby naszkliwne, złocenie, dekoracja wykonana techniką drapania; dzbanek do kawy (wys. 17 cm), dzbanek do mleka (wys. 9,5 cm), cukiernica ( wys. 11,5 cm), 5 filiżanek (wys. 6 cm), 6 spodków (14,5 x 10 cm) i 6 talerzyków deserowych (17 x 12 cm); znak drukowany srebrny: „Steatyt / ZB / Katowice / Ręcznie malowane / Made in Poland”. Stan zachowania: brak jednej filiżanki, wyszczerbiona podstawa filiżanki, dr. wyszczerbienia na krawędzi pokrywki cukiernicy, krawędzi podstawy filiżanki i krawędzi talerzyka. Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych „Steatyt” Zygmunt Buksowicz. Katowice, ok. 1960.
Cena wywoławcza:
2 700 zł
Cena uzyskana:
5 500 zł