Soter JAXA-MAŁACHOWSKI „Zima nad Bałtykiem”, 1931

„Zima nad Bałtykiem”, 1931

akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę, 35 x 49,5 cm,
sygn. p.d.: S. Jaxa / 1931.
Na odwrocie numer niebieską kredką: 3151, oraz stempel: Jan Leśniak / Pracownia ram i oprawa obrazów / wszelkiego rodzaju / Kraków, Grodzka 15 (w sieni).

Cena wywoławcza:
4 200 zł
Cena uzyskana:
6 500 zł

Malarz, wybitny marynista. Kształcił się w szkole rysunkowej w Odessie. W latach 1882-1894 studiował w krakowskiej SSP u Cynka, Jabłońskiego i Łuszczkiewicza. Od 1894 kontynuował naukę w Szkole Rysunku i Malarstwa w Monachium. Po powrocie do kraju osiadł w Krakowie. Był członkiem warszawskiego TZSP. Najchętniej malował pejzaże, często nokturny, do jego ulubionych motywów należały widoki morskie. Uprawiał technikę olejną, w latach międzywojennych posługiwał się akwarelą, gwaszem i pastelem.

Poz. 31, „Zima nad Bałtykiem”, 1931 - kontakt