Henryk UZIEMBŁO „Pejzaż z wiatrakiem i słonecznikami”, ok. 1909

„Pejzaż z wiatrakiem i słonecznikami”, ok. 1909

olej, tektura, 61,5 x 41 cm,
niesygnowany.
Na odwrocie drukowana nalepka TPSP w Krakowie z datą 1909, numerem 2146, z tekstem atramentem: Uziembło Henryk / Kraków / Słoneczniki / olej / 200 K; nalepka ze stemplem: Krakau, oraz atramentem: Radziwiłłów / (napis nieczytelny) / Brody.
Stan zachowania: narożniki tektury lekko uszkodzone.

Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
14 500 zł

Malarz, grafik, architekt wnętrz. Kształcił sie w Szkole Przemysłowej w Krakowie, skąd udał się do Wiednia, gdzie kontynuował naukę w Kunsgewerbeschule oraz w Österreichisches Museum für Kunst und Industries. Studia uzupełniał u Wyspiańskiego i Axentowicza w krakowskiej ASP, a w latach 1904-1905 w Paryżu. W Anglii studiował architekturę wnętrz. Jest twórcą licznych polichromii i witraży. W latach 1904-1908 wraz z W. Tetmajerem prowadził prace nad polichromią w kościele parafialnym w Sosnowcu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, najchętniej podejmując tematy pejzażowe i architektoniczne.

Poz. 49, „Pejzaż z wiatrakiem i słonecznikami”, ok. 1909 - kontakt