Jan Kazimierz OLPIŃSKI „Na żniwa”, ok. 1926

„Na żniwa”, ok. 1926

olej, płótno, 90 x 130 cm,
sygn. l.d.: K. Olpiński
Na odwrocie na krosnach słabo czytelny napis oł.: Olpiński 26.
Obraz pochodzi z kolekcji znanego lwowskiego architekta, profesora Politechniki Lwowskiej - Eugeniusza Czerwińskiego (1887-1930).

Cena wywoławcza:
29 000 zł
Cena uzyskana:
29 000 zł

Malarz, kształcił się w akademii w Monachium, studia kontynuował w Paryżu w Académie des Beaux- Arts oraz Académie Colarossi, a od 1905 u Kazimierza Pochwalskiego w akademii wiedeńskiej. Podczas studiów był wielokrotnie nagradzany. Po powrocie do kraju uczył w gimnazjach w Krośnie, Krakowie i Żywcu. W 1921 zamieszkał we Lwowie i podjął pracę na wydziale artystycznym w Państwowej Szkole Przemysłowej. Wiele wystawiał, m.in. we Lwowie, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Malował sceny rodzajowe, motywy legionowe, pejzaże z okolic Beskidów i Huculszczyzny, portretował typy ludowe.
Prezentowany obraz tematycznie i pod względem formatu nawiązuje do pracy Kazimierza Alchimowicza "Najem robotników", 1893, olej, płótno, 91 x 134,5 cm. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Inne tytuły to "Najem robotnika", Tygodniku Il.1893, I, s.321, oraz "Wypłata robotnikom" Tygodnik Il.1917, I, s.24/25. (http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=15291&show_nav=true)

Poz. 47, „Na żniwa”, ok. 1926 - kontakt