Fryderyk Antoni HAYDER „Widok na katowicki Spodek i Pomnik Powstańców Śląskich”, 1973

„Widok na katowicki Spodek i Pomnik Powstańców Śląskich”, 1973

olej, płyta, 69,5 x 99,5 cm,
sygn. l.d.: F. Hayder. 73

Cena wywoławcza:
2 900 zł

Malarz, rysownik, muzealnik. Kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera, X. Dunikowskiego i J. Wojnarskiego (1925-1933), uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Do 1935 mieszkał w Krakowie, skąd przeniósł się do Warszawy. W czasie powstania warszawskiego spłonęło mieszkanie artysty wraz z pracownią. Po wojnie związał się z Gliwicami. Przedwojenna twórczość artysty nawiązuje do osiągnięć polskiego koloryzmu, lata powojenne to inspiracje Cezannem i postkubizmem Picassa i Braque`a.

Poz. 10. , „Widok na katowicki Spodek i Pomnik Powstańców Śląskich”, 1973 - kontakt