Jerzy HOPPEN „Powstanie kościuszkowskie”

„Powstanie kościuszkowskie”

akwaforta, 33,4 x 22,6 cm,
sygn. oł. p.d.: Jerzy Hoppen; oł. l.d.: „Powstanie Kościuszkowskie”.
Na odwrocie pieczęć: Akwaforta / Prot. (?) weryf. art. Kolegium Rzeczoznawców / Toruń z dnia 6 czer. 1953.

Cena wywoławcza:
1 350 zł

Malarz, grafik, pedagog, przed 2. wojną związany z wileńskim środowiskiem artystycznym. Kształcił się u S. Dębickiego w krakowskiej ASP (1913), studia kontynuował w petersburskiej Szkole Sztuk Pięknych (1914-1917), a od 1921 na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Naukę uzupełniał w paryskiej Académie Colarossi (1924-1925). Od 1931 uczył na Wydziale Sztuk Pięknych uniwersytetu wileńskiego, gdzie kierował zakładem grafiki. Brał udział w wystawach w Wilnie i w TZSP w Warszawie. Po wojnie był profesorem grafiki na Wydziale Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta najbardziej znany jest z 3 tek akwafort z widokami Starego Wilna, wydanych w latach 1924, 1925 i 1927.

Poz. 54., „Powstanie kościuszkowskie” - kontakt