Stefan SUBERLAK „Grzybiarka”

Stefan SUBERLAK „Grzybiarka”
„Grzybiarka”

litografia z cyklu „Las”, 65 x 44,5 cm,
sygn. na kamieniu p.d.: S. Suberlak

Cena wywoławcza:
540 zł

Malarz, grafik, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym, uczeń katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Brał udział w licznych międzynarodowych wystawach zbiorowych (biennale w Lugano, Lublanie, Sao Paulo, Tokio). Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu polskich muzeach, za granicą m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio, w zbiorach Kongresu USA w Waszyngtonie. Powtarzającym się tematem prac artysty jest wieś, postrzegana poetycko i z humorem, często w klimacie nieco surrealistycznym, bliskim twórczości Breughla i Chagalla.
„Cykl ‘Las’ wprowadza nas w krainę z pozoru baśniową, sprawiającą czasem wrażenie zamierzonej archaizacji… Nastrój niezwykłości ma widza przekonać o tajemniczych, tak mało mu znanych prawach życia lasu. Grzybiarze, kobiety zbierające maliny, „dziki Józek”, wplatani są w ruchliwe sploty roślinne, wciągnięci w głąb leśnego żywiołu”. (Irena Jakimowicz „Stefan Suberlak”, seria Współczesna Grafika Polska, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Warszawa, 1963).

Poz. 57., „Grzybiarka” - kontakt

Stefan SUBERLAK „Grzybiarka”