Fryderyk Antoni HAYDER „Fontanna z Neptunem w Gliwicach”

„Fontanna z Neptunem w Gliwicach”

linoryt, 21,2 x 15,8 cm,
sygn. oł. p.d.: F. Hayder; oł. l.d.: „Fontanna z Neptunem” (linoryt)
Stan zachowania: dr. ubytek papieru przy lewej krawędzi.

Cena wywoławcza:
550 zł

Malarz, rysownik, muzealnik. Kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera, X. Dunikowskiego i J. Wojnarskiego (1925-1933), uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Do 1935 mieszkał w Krakowie, skąd przeniósł się do Warszawy. W czasie powstania warszawskiego spłonęło mieszkanie artysty wraz z pracownią. Po wojnie związał się z Gliwicami. Przedwojenna twórczość Haydera nawiązuje do osiągnięć polskiego koloryzmu, lata powojenne to inspiracje Cezanne`m i postkubizmem Picassa i Braque`a.

Poz. 58., „Fontanna z Neptunem w Gliwicach” - kontakt