Edward OKUŃ „Duma o hetmanie”, 1908

„Duma o hetmanie”, 1908

litografia barwna, odbita w: Lit. Danesi – Roma, okładka książki Stefana Żeromskiego „Duma o hetmanie”, wydanie trzecie, Warszawa 1909,
17,3 x 14 cm, wym. karty: 21,8 x 16,5 cm,
sygn. na kamieniu p.d.: EOkuń. 1908.

Cena wywoławcza:
800 zł
Cena uzyskana:
800 zł

Malarz, rysownik i ilustrator, kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej W. Gersona (1890-1891), studia kontynuował w krakowskiej SSP pod kierunkiem I. Jabłońskiego, J. Matejki, W. Łuszczkiewicza, F. Cynka i J. Unierzyskiego (1891-1893), naukę uzupełniał w akademii monachijskiej oraz w Académie Julian w Paryżu. W 1898 wraz z żoną przeniósł się do Rzymu, gdzie mieszkał z przerwami do ok. 1921. Wielokrotnie przyjeżdżał do Polski. Działał w Warszawie, Rzymie, Florencji. Od 1908 był członkiem rzeczywistym TZSP. Jego malarstwo nawiązuje do osiągnięć europejskiego symbolizmu, tworzył kompozycje symboliczne i baśniowe, pejzaże i portrety. Był jednym z najwybitniejszych twórców secesyjnej grafiki książkowej. Współpracował z polskimi i zagranicznymi czasopismami literacko-artystycznymi. W 1900 został powołany przez Zenona Przesmyckiego na współpracownika „Chimery”, jego prace ilustratorskie w dużej mierze decydowały o walorach wizualnych pisma.
(Lit.: Katarzyna Kulpińska „Szata graficzna młodopolskich czasopism literacko-artystycznych”, DiG, Warszawa, 2005, ss. 286,287).

Poz. 56., „Duma o hetmanie”, 1908 - kontakt