Leon WYCZÓŁKOWSKI „Portret Feliksa Jasieńskiego”, 1906

„Portret Feliksa Jasieńskiego”, 1906

miękki werniks, 25,1 x 16 cm,
sygnatura i technika oł. p.d.: Vernis mou LWyczół 1906.
Stan zachowania: papier naklejony na tekturę, 2 b. dr. ubytki farby w partii włosów (nad czołem).

Cena wywoławcza:
4 000 zł
Cena uzyskana:
6 400 zł

Feliks "Manggha" Jasieński (1861–1929) - znakomity kolekcjoner, publicysta, wybitny znawca, krytyk i propagator sztuki. Jego przyjaźń z artystami w naturalny sposób zaowocowała licznymi portretami, malowali go m. in. Władysław Podkowiński, Jacek Malczewski, Józef Pankiewicz, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Konrad Krzyżanowski, Józef Mehoffer oraz wielokrotnie Leon Wyczółkowski. Wyczółkowski, wg słów Jasieńskiego, współtworzył jego muzeum. To Jasieńskiemu artysta dedykował swój akwatintowy autoportret z 1902 z podpisem: „Feliksowi Jasieńskiemu L. Wyczół pierwsza praca graficzna d 15/5/902”. Poza pracami malarskimi, m. in. „Portret Feliksa Jasieńskiego przy organach”, obraz olejny z 1902 , „Portret Feliksa Jasieńskiego w stroju arabskiego szejka”, obraz olejny z 1908, „Portret Feliksa Jasieńskiego w błękitnym kaftanie”, pastel z 1911, Wyczółkowski opracował kilka portretów Jasieńskiego w technikach graficznych. Do bardziej znanych należy portret z Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, litografia barwna z 1903, jest również litografia z 1913 i podobna w ujęciu algrafia.
(M. Twarowska, „Leon Wyczółkowski. Listy i wspomnienia”, Wrocław Ossolineum, 1960, s. 80, il. 8; Jolanta Baziak „Leon Wyczółkowski – kolejne życie”, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz, 2010, s. 33, il. s. 40).

Poz. 69., „Portret Feliksa Jasieńskiego”, 1906 - kontakt