Piotr Paweł KOWALEWICZ „Dziewczyna w stroju śląskim”, 1938

„Dziewczyna w stroju śląskim”, 1938

olej, płótno (dublowane), 66,5 x 50 cm,
sygn.p.d.: P. Kowalewicz / 1938.
Obraz po konserwacji.

Cena wywoławcza:
3 700 zł

Malarz, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. Kształcił się w Szkole Rysunkowej Cesarskiego Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Petersburgu, studia kontynuował w akademii petersburskiej (1916-1918). W 1921 mieszkał w Warszawie, następnie w Gdańsku, a od 1926 w Katowicach. Był członkiem Związku Artystów Śląskich. Okupację spędził poza Śląskiem, po wojnie wrócił do Katowic. Miał wystawy indywidualne w Katowicach, Warszawie, Krakowie i Radomiu. Najchętniej podejmował tematykę śląskiego pejzażu przemysłowego, malował wielkie zakłady, huty i kopalnie, ale także sceny rodzajowe ze śląskiej wsi, wielokrotnie portretował jej mieszkańców.

Poz. 5., „Dziewczyna w stroju śląskim”, 1938 - kontakt