Paweł STOLORZ „Rynek w Katowicach”

„Rynek w Katowicach”

akwarela, karton, 50 x 70 cm,
sygnatura i opis autorski ołówkiem na odwrocie: Rynek (przekreślone Stalinogród) Katowice / Stolorz Paweł / Szopienice / ul. J. Wieczorka N 11. Dodatkowo ołówkiem: P. 525 / str 8 / Fot IV / czarne / podstawa 8,5 cm.

Cena wywoławcza:
2 000 zł
Cena uzyskana:
3 600 zł

Malarz urodzony w Szopienicach, przedstawiciel sztuki nieprofesjonalnej, od 18 roku życia związany z górnictwem. W czasie I wojny walczył jako żołnierz pruskiej armii we Francji. Po powrocie do kraju pracował jako kowal w szopienickiej hucie cynku. Malarstwem zainteresował się pod wpływem Pawła Wróbla i Grupy Janowskiej, której członkiem pozostał aż do śmierci. Malował prawie wyłącznie motywy pejzażu śląskiego, wiernie rejestrując otaczającą go rzeczywistość, szczególnie tę z bliskich mu Szopienic.
(„Sztuka Pogranicza. Między etnosztuką a sztuką akademicką”, katalog zbiorów Muzeum Śląskiego, opracowała Maria Fiderkiewicz, Muzeum Śląskie, Katowice, 2007, s. 192)

Poz. 7, „Rynek w Katowicach” - kontakt