Bronisław KRAWCZUK „Na deptaku”, 1988

Aukcja nr 152 - 21.05.2016

„Na deptaku”, 1988

olej, płyta, 42,5 x 91,5 cm,
sygn. p.d.: B. Krawczuk. / 1988.
Na odwrocie fragment pieczęci Muzeum Śląskiego w związku z wywozem obrazu za granicę.
Obraz zakupiony bezpośrednio od Bronisława Krawczuka, tytuł artysty.
Bardzo podobna kompozycja, zatytułowana "Zmierzch", olej, płyta, również z 1988, znajduje się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Cena wywoławcza:
2 700 zł
Cena uzyskana:
2 700 zł

Malarz, przedstawiciel sztuki nieprofesjonalnej, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. Urodził się w Panasówce koło Tarnopola. Na skutek przeżytej w dzieciństwie choroby miał niedowład lewej części ciała, co istotnie wpłynęło na jego dalsze życie i pracę. Po wojnie zatrudnił się w kołchozie, gdzie m.in. malował hasła na święta państwowe. W tym też czasie zainteresował się malarstwem na szkle. Jako repatriant osiadł w 1957 z rodziną w Gliwicach. Pracował m.in. jako stróż nocny i palacz, w swojej kotłowni miał zaimprowizowaną pracownię. Początkowo malował zapamiętane z dzieciństwa ukraińskie pejzaże, z czasem krajobrazy śląskie. Interesował się sztuką, chodził na wystawy, fascynowała go twórczość Van Gogha. Stworzył własny, bardzo indywidualny styl uproszczonych, ekspresyjnych form i żywych, świetlistych kolorów. Jego prace znajdują się w kolekcjach większości śląskich muzeów, a także w muzeach w Krakowie i Warszawie. Artysta miał wystawy indywidualne w Polsce, Niemczech i Szwajcarii, brał udział w większości pokazów polskiej sztuki nieprofesjonalnej.

Poz. 8, „Na deptaku”, 1988 - kontakt