Marc CHAGALL „Zakochany klaun. Le Clown amoureux”, 1963

„Zakochany klaun. Le Clown amoureux”, 1963

oryginalna litografia barwna z „Chagall Litographe Tom II”, Ándre Sauret, Monte Carlo, 1963.
32 x 24 cm,
Grafika opisana i reprodukowana w: „Marc Chagall. Die Litographien. La Collection Sorlier”, Verlag Gerd Hatje, 1999, s. 190, il. 394.

Cena wywoławcza:
1 300 zł
Cena uzyskana:
1 300 zł

Malarz, rysownik i grafik, od wczesnych lat 20. XX w. związany z artystycznym środowiskiem Paryża. Po Rewolucji Październikowej został komisarzem d/s sztuk pięknych w rodzinnym Witebsku, skąd przeniósł się do Moskwy. Rozczarowany atmosferą porewolucyjnej Rosji wyjechał w 1923 do Paryża, gdzie osiadł na stałe, z krótką przerwą na pobyt w USA (1941-1947). Chagall uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych artystów swego pokolenia. W swojej twórczości nawiązywał do zapamiętanych z młodości scen z życia społeczności żydowskiej małych rosyjskich miasteczek , wielokrotnie powracał do tematów biblijnych. Tworzył mityczny świat z fragmentarycznych obrazów, których symbolikę trudno jednoznacznie zinterpretować. Jego obszerna twórczość graficzna obejmuje m.in. ilustracje do dzieł literackich, ilustracje do Biblii. W 1957 Biblioteka Narodowa w Paryżu zorganizowała wystawę zbiorową jego grafik.

Poz. 57, „Zakochany klaun. Le Clown amoureux”, 1963 - kontakt