Irena NOWAKOWSKA-ACEDAŃSKA "Chryzantemy"

Irena NOWAKOWSKA-ACEDAŃSKA
"Chryzantemy"

olej, płótno, 43 x 50 cm, sygn. l.d.: I. Nowakowska /-Acedańska.

Cena wywoławcza:
1 400 zł
Cena uzyskana:
1 400 zł

Malarka i graficzka, przed wojną związana z lwowskim środowiskiem artystycznym, od 1946 mieszkała w Gliwicach. Kształciła się w Szkole Technicznej, na Wydziale Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie, którą ukończyła w 1932. Lata lwowskie to głównie tematyka architektury zabytkowej Lwowa i okolicznych miast. Okres powojenny stanowi kontynuację fascynacji architektonicznych artystki, wzbogaconą o pejzaż przemysłowy, martwe natury i kwiaty. Większość prac to cykle tematyczne, związane z widokami architektury Gliwic, Warszawy, Krakowa, Opola, Bielska, a także cykle z wakacyjnych podróży do Bułgarii i na Węgry. Malowała obrazy olejne, akwarele, wiele miejsca poświęciła rysunkowi. Z technik graficznych uprawiała drzeworyt i linoryt.

Poz. 52, "Chryzantemy" - kontakt

Irena NOWAKOWSKA-ACEDAŃSKA