Jan HRYNKOWSKI (HRYŃKOWSKI) „Arlekin i kwiaty”, 1943

„Arlekin i kwiaty”, 1943

olej, płótno, 54,5 x 41,5 cm, sygn. p.g.: J. Hrynkowski 943.
Na odwrocie drukowana naklejka TPSP w Krakowie wypełniona atramentem: Jan Hrynkowski / „Arlekin i kwiaty” / olejny / Podpis autora J. Hrynkowski.

Cena wywoławcza:
5 300 zł

Malarz, grafik, scenograf, członek ugrupowań Formiści i Jednoróg, współzałożyciel krakowskiego Związku Plastyków. Kształcił się w krakowskiej ASP u J. Pankiewicza (malarstwo) i K. Laszczki (rzeźba), uzyskując w 1913 dyplom. W 1914 wstąpił do Legionów. W latach 1921-1922 studiował malarstwo dekoracyjne w paryskiej Akademii Lotha. Od 1926 był scenografem w krakowskim teatrze im. Słowackiego (po wojnie także w teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach i w teatrze Zagłębia w Sosnowcu)). Brał udział w powstaniu warszawskim jako żołnierz Batalionu Zośka. Twórczość Hrynkowskiego obejmuje doświadczenia okresu formizmu i ekspresjonizmu, oraz swoiście pojmowanego koloryzmu lat późniejszych, jego martwe natury wyróżnia bogactwo nasyconych, często kontrastujących barw.

Poz. 8, „Arlekin i kwiaty”, 1943 - kontakt