Franciszek (Franz) SIKORA „Młyn w Krzyżowej na żywiecczyźnie”, 1944

„Młyn w Krzyżowej na żywiecczyźnie”, 1944

akwarela, papier, 27 x 34 cm,
sygn. p.d.: Fr. Sikora / 1944 / Krzyzowa / Saybusch

Cena wywoławcza:
2 000 zł
Cena uzyskana:
2 000 zł

Malarz i grafik, urodzony w katowickiej dzielnicy Ligota, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. Jako malarz nie odebrał formalnego wykształcenia. Odbył podróże artystyczne do Holandii, Paryża, Wiednia i Krakowa. Po pierwszej wojnie przebywał krótko we Wrocławiu, a następnie osiadł w Berlinie, gdzie uczył się rysunku. Na stałe do Katowic wrócił w 1934. Od 1945 mieszkał w Berlinie. Był członkiem Związku Artystów Śląskich. Malarskich inspiracji szukał w niemieckim nurcie Neue Sachlichkeit, a szczególnie w twórczości Otto Dixa.
Lit.: Barbara Szczypka-Gwiazda "Nieznane oblicze sztuki polskiej", Katowice, 1996, ss. 107-108.

Poz. 7, „Młyn w Krzyżowej na żywiecczyźnie”, 1944 - kontakt