Franciszek WÓJCIK „Dunajec w okolicach Krościenka”

„Dunajec w okolicach Krościenka”

olej, tektura, 24 x 34 cm,
sygn. p.d.: F. Wójcik

Cena wywoławcza:
1 800 zł

Malarz związany z zakopiańskim środowiskiem artystycznym, uczeń Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie. W latach 1932-1939 studiuje w krakowskiej ASP, m.in. u Sichulskiego, Weissa, Jarockiego i Kamockiego. W 1938 wyjeżdża na roczne stypendium do Rzymu, gdzie organizuje swoją pierwszą zagraniczną wystawę indywidualną. Po powrocie do kraju mieszka w Zakopanem i aktywnie uczestniczy w tamtejszym życiu artystycznym. Maluje pejzaże, portrety, martwe natury, w jego licznych krajobrazach tatrzańskich widać inspiracje malarstwem Kamockiego. W Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego od kwietnia do 29 maja 2011 czynna jest wystawa z cyklu prezentującego twórczość artystów ze środowiska zakopiańskiego, na której pokazano wybrane pejzaże Franciszka Wójcika ze zbiorów wnuczki artysty.

Poz. 5, „Dunajec w okolicach Krościenka” - kontakt