Włodzimierz DMYTRYSZYN „Pejzaż miejski”

Aukcja nr 101 - 23.10.2010

„Pejzaż miejski”

olej, płótno, 45 x 53 cm,
sygn. p.d.: W. Dmytryszyn.
Na odwrocie pieczęć katowickiej galerii sztuki Kazimierza Kwade.

Cena wywoławcza:
3 400 zł

Malarz, urodzony w Krakowie, zmarły w Katowicach. Jako ochotnik, będąc jeszcze w krakowskim gimnazjum, brał udział w III Powstaniu Śląskim. Studia artystyczne odbył w ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i F. Pautscha, naukę uzupełniał w Studium Kształcenia Nauczycieli Rysunku przy ASP w Warszawie. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w szkolnictwie artystycznym jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Lata okupacji spędził za granicą ( Palestyna, Południowa Afryka). Swoje prace wystawiał m in. na Węgrzech, w Jugosławii, Egipcie i Południowej Afryce. Ulubionymi motywami artysty były pejzaże, malował także martwe natury i sceny rodzajowe. Uprawiał malarstwo olejne, posługując się bogatą paletą barw, kładzionych szybkimi, śmiałymi pociągnięciami pędzla.

Poz. 3, „Pejzaż miejski” - kontakt