Michał STAŃKO „Pejzaż z Giewontem i kwitnącymi krokusami”

„Pejzaż z Giewontem i kwitnącymi krokusami”

olej, płótno, 50 x 70 cm,
sygn. p.d.: M. Stańko

Cena wywoławcza:
3 900 zł
Cena uzyskana:

Malarz, pejzażysta tatrzański. Urodzony w Sosnowcu, młode lata spędził w Miechowie. W czasie I wojny walczył w Legionach. Ok. 1930 osiadł w Zakopanem, gdzie m.in. współpracował z Januszem Kotarbińskim przy polichromii w zakopiańskim kościele parafialnym. W 2 połowie lat trzydziestych mieszkał w Sosnowcu. Był członkiem Szczepu Rogate Serce Stanisława Szukalskiego. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej 1939. W latach 1942-43 wykonywał polichromię w kościele w Koziegłowach k. Częstochowy. Krótko pracował w Strzelcach Opolskich w tamtejszym Wydziale Kultury. Po wojnie związał się ze śląskim środowiskiem artystycznym, pozostając w bliskim kontakcie z Zakopanem, gdzie mieszkał i miał pracownię. Najchętniej podejmował tematykę pejzażową, malował również martwe natury i akty, posługując się techniką olejną, rzadziej akwarelą.

Poz. 42, „Pejzaż z Giewontem i kwitnącymi krokusami” - kontakt