Jan CYBIS „Martwa natura z dzbankiem”

„Martwa natura z dzbankiem”

olej, płótno, 55 x 61 cm,
sygn. p.d.: J. Cybis
Na odwrocie napis: Arkady 531 / „Martwa Natura”, 1971, 55 x 61 / Arkady 725.
Lit.: Tadeusz Dominik „Jan Cybis”, wydawnictwo Arkady, 1984, poz. w wykazie dzieł nr 531.

Cena wywoławcza:
46 000 zł

Malarz, pedagog, krytyk artystyczny, współzałożyciel Komitetu Paryskiego. W latach 1920-1921 kształcił się we wrocławskiej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego u Otto Muellera. Studia kontynuował w krakowskiej ASP u Jana Pankiewicza (1921-1924). W 1924 z grupą kapistów wyjechał do Paryża, gdzie w 1930 w Galerie Zak miała miejsce ich pierwsza wystawa. Artysta był czołową postacią grupy K.P. i głównym propagatorem jej artystycznej ideologii. Formę i treść malarstwa Cybisa stanowił kolor, jego świetlistość wydobyta z malarskiej materii. Obok bogatej faktury obrazy malarza cechuje żywiołowa ekspresja.

Poz. 47, „Martwa natura z dzbankiem” - kontakt