Michał POCIECHA „Kopanie ziemniaków”

„Kopanie ziemniaków”

akwarela, papier naklejony na tekturę, 40 x 58,5 cm,
sygn. p.d.: M Pociecha

Cena wywoławcza:
3 300 zł
Cena uzyskana:
3 300 zł

Malarz, rysownik, pedagog związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. W latach 1869-1875 kształcił się w krakowskiej SSP u W. Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Przez kolejne trzy lata studia kontynuował w Monachium. Po powrocie do kraju osiadł w Krakowie, gdzie m. in. był nauczycielem gimnazjalnym. Wiele wystawiał, m. in. w krakowskim i lwowskim TPSP, w Salonie Krywulta w Warszawie, w Poznaniu, Tarnopolu i Pradze. Tematem jego akwarelowych prac były podkrakowskie pejzaże, często ujęte panoramicznie, o wyciszonej kolorystyce. Malował także wiejskie sceny rodzajowe i portrety. Artysta zyskał popularność dzięki licznym reprodukcjom prac zamieszczanych w czasopismach (Biesiada lit., Kraj, Tygodnik ilustrowany, Świat, Wędrowiec), a także dzięki publikacji serii pocztówek z jego obrazami.

Poz. 32, „Kopanie ziemniaków” - kontakt