Stefan MROŻEWSKI „Kolk-Strasse – Amsterdam”, 1932

„Kolk-Strasse – Amsterdam”, 1932

drzeworyt, 26,5 x 29,8 cm,
sygn. oł. p.d.: StefMrożewski / Amsterdam 32; na klocku monogramem wiązanym l.g.: MS.
Grafika reprodukowana w: M. Grońska „Nowoczesny drzeworyt polski (do 1945 roku)”, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971, s. 162, il. 92.

  • opłata droit de suite.
Cena wywoławcza:
800 zł
Cena uzyskana:
800 zł

Grafik, malarz, ceramik. Kształcił się w PSSZ w Poznaniu, studiował malarstwo w krakowskiej ASP, grafikę u W. Skoczylasa w SSP w Warszawie. Wiele podróżował ( Anglia, Francja, Włochy, Holandia). Uprawiał głównie drzeworyt. Tematami jego prac były portrety, sceny rodzajowe, kompozycje religijne i historyczne, widoki architektury, motywy zaczerpnięte z legend. Artysta stosował niezwykle zróżnicowaną fakturę, której kreski przypominają misterne koronki, precyzyjnie ułożone na tle aksamitnej czerni. Maria Grońska tak charakteryzuje miejskie pejzaże Mrożewskiego: „Bardziej interesujące, choć może mniej dekoracyjne są miejskie pejzaże, głównie z Holandii (‘Kolk-Strasse – Amsterdam’, ‘Uliczka w Amsterdamie’, ‘Prinsengracht – Amsterdam’, ‘Wjazd do Delft’), Paryża (‘Nad Sekwaną’, ‘Bulwary’) i Londynu (‘Tower Bridge’). Artysta jest poetą w oddawaniu nastroju miast, który w Amsterdamie, Paryżu czy Londynie szczególnie akcentuje”. (M. Grońska „Nowoczesny drzeworyt polski (do 1945 roku)”, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971, s. 162).

Poz. 64, „Kolk-Strasse – Amsterdam”, 1932 - kontakt