Stanisław CZAJKOWSKI „Kobieta z Bronowic”, 1901

„Kobieta z Bronowic”, 1901

olej, płótno naklejone na tekturę, 45 x 35 cm,
sygn. p.g.: Stanisław Czajkowski / Bronowice 1901.

Cena wywoławcza:
4 700 zł
Cena uzyskana:
12 200 zł

Malarz, uczeń W. Gersona, w latach 1896-1903 naukę kontynuował w krakowskiej ASP w pracowniach J. Unierzyskiego, J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego, J. Mehoffera, oraz krótko (1906-1907) u J. Stanisławskiego. Studia uzupełniał w Monachium i Paryżu. W 1907 odwiedził Włochy. W okresie I wojny przebywał w Holandii. W 1926 osiadł w Warszawie, gdzie był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych. Był członkiem TAP „Sztuka”. Artysta odbył liczne wędrówki po Polsce i Ukrainie. Najczęściej podejmowane przez niego tematy to motywy małych miasteczek, wiejskie sceny rodzajowe, rozległe pejzaże, początkowo utrzymane w żywej tonacji szerokich plam barwnych, które z upływem czasu uległy wyciszeniu. „Znamienne dla etosu Młodej Polski zauroczenie rodzimą wsią, jej obyczajem i rytuałem, znalazło przejaw w licznych kompozycjach Czajkowskiego (Baby bronowickie, 1902; Bronowiczanka, ok. 1902). Pożegnanie Panny Młodej z Matką. Bronowice (1902) to obraz będący reminiscencją słynnego bronowickiego wesela Lucjana Rydla; ujrzane tam sceny artysta odebrał i zapamiętał na poziomie potocznej obserwacji nie dorównującej napięciu poetyckiej wyobraźni w dramacie Wesele Stanisława Wyspiańskiego”.
(Irena Kossowska, Instytut Sztuki PAN, http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-czajkowski).

Poz. 31, „Kobieta z Bronowic”, 1901 - kontakt