19 października 2019 - godz. 16.00
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Katowice, ul. Teatralna 4

19 października 2019 w regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach odbyła się 179. Aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosła artystycznego zorganizowana przez Dom Aukcyjny DESA w Katowicach. Łącznie wylicytowano ok. 40 obiektów.

zobacz katalog aukcji>>

Poz. 19
Jerzy DUDA-GRACZ (1941-2004)
„Staruszkowie na przyzbie”, 1987
olej, płyta pilśniowa, 50 x 61 cm,
sygn. l.d.: Duda Gracz 1126/87.

„Kolorowe maki”

 Alfons KARPIŃSKI :     olej, tektura, 47,5 x 59,5 cm,
    sygn. śr.d.: A. Karpiński;
    Na odwrocie numery ołówkiem: 4787, D 847/57600
15 000 zł

„Wieczór”

   Włodzimierz TETMAJER:
    olej, płótno, 54 x 65 cm,
    sygn. monogramem p.d.: W T
    Na odwrocie drukowana nalepka TPSP w Krakowie z tekstem atramentem: Włodzimierz Tetmajer / Wieczór / olej / cena 300 zł /.
    Obraz po konserwacji, płótno dublowane.
22 000 ZŁ

„Pejzaż z Dłoni”, 1912

Julian FAŁAT:

    akwarela, gwasz, papier, 53 x 95,5 cm (w świetle oprawy),
    sygn. l.d.: J Fałat / Dłonie / 1912.
39 000 zł

„Prządki”

Ignacy PIEŃKOWSKI:
olej, płótno, 67 x 58 cm,
sygn. p.d.: Ign. Pieńkowski.
Na krosnach stempel Składu Papieru R. Aleksandrowicz, Kraków, Basztowa 14, oraz stempel Domu Handlowo-Komisowego, obrazy, dywany, antyki itp., Kraków Szpitalna 11 róg św. Tomasza, do obrazu dołączony rachunek zakupu obrazu „Prządki”, wystawiony przez Dom Handlowo-Komisowy z Krakowa, z datą 3.5. (19)40.
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
16 000 zł

„Sprzedawczyni warzyw z Bałkanów”, 1880

Jakob MELCHER : olej, płótno, 63 x 42 cm,
sygn. l.d.: J. Melcher München 1880.
Na odwrocie ramy nalepka z tekstem atramentem: J. Melcher München / 28 Schillerstr., oraz fragment drukowanej nalepki firmy Kugler & Cie.
Obraz o tytule „Gemüse-Verkäuferin in Slavonien” z 1880 był eksponowany na wystawie w Kunstakademie w Dreźnie w 1880 i opisany w katalogu wystawy, s.25, poz. 106. (Katalog der von der Kön. Akademie der bildenden Künste in Dresden alljährlich veranstalteten Kunstausstellung 1880); Friedrich von Boetticher, „Malerwerke des neunzehnten Jahrhunderts”, Pantheon Verlag, Lipsk, 1941, t. II, s. 12.
Obraz po konserwacji.

(Źródło:https://de.wikisource.org/wiki/Seite:Katalog_Kunstausstellung_Kunstakademie_Dresden_1880_bis_1882.pdf/29)
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
18 000 zł

KOSZYK ZE SZKŁEM WG PROJEKTU JULII KEILOWEJ

: mosiądz, srebrzenie, szkło bezbarwne, szlifowane, wys. 23 cm, projekt Julia Keilowa (1902-1943); gładki, trapezoidalny korpus z zachodzących na siebie wachlarzowatych płaszczyzn, wydatny uchwyt z płaskiej taśmy; znak w owalu: Br. Henneberg / (gwiazda sześcioramienna) / Warszawa, wybity numer 779. Stan zachowania: dr. wyszczerbienie w narożniku szkła.
Warszawa, ok. 1935
(źródło: https://issuu.com/muzeumwarszawy/docs/almanach_9/351)
Cena wywoławcza:
2 500 zł
Cena uzyskana:
4 200 zł