19 października 2019 - godz. 16.00
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Katowice, ul. Teatralna 4

19 października 2019 w regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach odbyła się 179. Aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosła artystycznego zorganizowana przez Dom Aukcyjny DESA w Katowicach. Łącznie wylicytowano ok. 40 obiektów.

zobacz katalog aukcji>>

Poz. 19
Jerzy DUDA-GRACZ (1941-2004)
„Staruszkowie na przyzbie”, 1987
olej, płyta pilśniowa, 50 x 61 cm,
sygn. l.d.: Duda Gracz 1126/87.

SREBRNY KOMPLET ART DECO DO KAWY I HERBATY

: owalne, wklęsło-wypukłe korpusy, wysklepione pokrywy na zawiasie, uchwyty z okładziną z kości; dzbanek do kawy (wys. 21,5 cm), dzbanek do herbaty (wys. 16,5 cm), mlecznik (wys. 9,5 cm),  waga 1353 g, srebro pr. 0,800, niemieckie cechy po 1886, znak firmy Bremen Silberwaren Fabrik (1905-1981), Brema, sygnatura firmy Friedländer & Eisner, wybite numery. Stan zachowania dobry.
Niemcy, ok. 1930
5 000 zł

„Pejzaż z Bolechowa w Galicji”

    Fryderyk PAUTSCH:     olej, tektura, 21 x 30 cm,
    sygn. p. d.: FPautsch
    Podobna kompozycja - „Bolechów w Galicji”, ok. 1920, olej, tektura 21,5 x 30,5 cm, reprodukowana w: „Fryderyk Pautsch. Pejzaże i inne tematy”, red. ks. A.J. Nowobilski, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, s. 67, poz. 33.

„Kompozycja”, ok. 1964

Danuta DUDEK-BŁESZYŃSKA: olej, płótno, 140 x 90 cm,
sygn. p.d.: D. Błeszyńska.
Na odwrocie sygnatura oraz nalepka ze stemplem Prezydium Rady Narodowej Miasta Krakowa z 1964.
4 900 zł

„Letni pejzaż”

Wojciech WEISS : olej, płótno, 46,5 x 65,5 cm,
sygn. p.d.: WWeiss.
Cena wywoławcza:
22 000 zł
Cena uzyskana:
22 000 zł

„Sprzedawczyni warzyw z Bałkanów”, 1880

Jakob MELCHER : olej, płótno, 63 x 42 cm,
sygn. l.d.: J. Melcher München 1880.
Na odwrocie ramy nalepka z tekstem atramentem: J. Melcher München / 28 Schillerstr., oraz fragment drukowanej nalepki firmy Kugler & Cie.
Obraz o tytule „Gemüse-Verkäuferin in Slavonien” z 1880 był eksponowany na wystawie w Kunstakademie w Dreźnie w 1880 i opisany w katalogu wystawy, s.25, poz. 106. (Katalog der von der Kön. Akademie der bildenden Künste in Dresden alljährlich veranstalteten Kunstausstellung 1880); Friedrich von Boetticher, „Malerwerke des neunzehnten Jahrhunderts”, Pantheon Verlag, Lipsk, 1941, t. II, s. 12.
Obraz po konserwacji.

(Źródło:https://de.wikisource.org/wiki/Seite:Katalog_Kunstausstellung_Kunstakademie_Dresden_1880_bis_1882.pdf/29)
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
18 000 zł

„Szalony wyścig”, 1985

Jan NOWAK: linoryt, 3/3, odbitka wykonana ręcznie bez użycia prasy graficznej, 51,8 x 57,5 cm,
sygn. oł. p.d.: Jan Nowak 1985 r.; oł. l.d.: „Szalony wyścig”  Linoryt 3/3; na płycie p.d.: J.N. 985 r.
Prezentowa grafika jest reprodukowana w: „Szczerze. Linoryty Jana Nowaka”, Muzeum Śląskie w Katowicach, 2014, il. s. 177.
1 600 zł
Cena wywoławcza:
1 600 zł
Cena uzyskana:
4 600 zł