Aukcja nr 177-11. 05. 2019

AUKCJA NR 177
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA
KATOWICE AL. KORFANTEGO 6
GODZ. 16.00

Zapraszamy na wystawę przedaukcyjną
w salonie Desy w Katowicach przy ul. Mariackiej 5
czynną w dniach od 6 do 10 maja w godz. 10.30 – 18.00

zobacz katalog aukcji>>

Poz. 25.
Alfons KARPIŃSKI (1875-1961)
„Portret pani S. Siostra żony artysty”, ok. 1919
olej, płótno, 96,5 x 56 cm,
sygn. l.d.: A. Karpiński

„Zielony Staw Gąsienicowy”, 1922

 Aleksander MROCZKOWSKI: olej, tektura naklejona na płytę, 67,5 x 84 cm,
 sygn. l.d.: Alex. Mroczkowski. 1922.
Obraz po konserwacji, tektura naklejona na płytę.
Wcześniejszą i nieco większą wersję prezentowanego obrazu posiada w swoich zbiorach Muzeum Tatrzańskie im. T. Chałubińskiego w Zakopanem – „Zielony Staw pod Kościelcem i Świnicą”, olej, tektura, 72 x 98 cm, sygnatura i data (1921) z lewej strony u dołu.
19 000 zł

„Nad Bugiem”, ok. 1900

Ignacy PIEŃKOWSKI: olej, tektura, 27 x 38 cm.
sygn. p.d.: I. Pieńkowski
Na odwrocie nalepka z tekstem maszynowym z informacją o pochodzeniu obrazu ze zbioru Tadeusza Litawińskiego, oraz z tytułem „Nad Bugiem” i czasem powstania obrazu około 1900 r.
4 800 zł

ZŁOTA BRANSOLETA Z DIAMENTAMI I PERŁAMI

: bransoleta o formie otwieranej obręczy na zawiasie , z 17 diamentami o szlifie rozetowym, masie ok. 0,40 ct, barwie H-J, czystości SI-P1, oraz 17 pereł naturalnych i hodowlanych, półkulistych, o barwie białej, kremowej i srebrnej, oprawa złoto żółte  pr. 0,580, holenderska cecha z lat 1853-1906, waga 13,94 g. Stan zachowania b. dobry. Opinia Macieja Ożdżeńskiego, rzeczoznawcy diamentów.
Holandia, ok. 1890
5 400 zł

„Niemowlęca melancholia”, 1978

Ewald GAWLIK : olej, płótno, 70 x 49,5 cm,
sygn. l.d.: E. Gawlik / 1978.
Na odwrocie data kredą: 3 IX 89, oraz dwie nalepki autorskie z tekstem długopisem, pierwsza z dedykacją: „Kochanemu Wnukowi / Filipkowi / w dniu pierwszych urodzin / od Dziadka Józefa i Babki Zenony”, druga nalepka: Tyt: „Niemowlęca Melancholia”/ Wym: 50 x 70 cm / Tech: olej na płótnie / Wyk: Ewald Gawlik, 1978 r.
Na odwrocie ramy fragment drukowanej  nalepki: (Nr Sy)mbolu (tytuł długopisem nieczytelny).
Praca ofiarowana przez Ewalda Gawlika, w kolekcji prywatnej od 1989.
Cena wywoławcza:
11 000

„Polowanie na niedźwiedzia”, 1908

Julian FAŁAT: akwarela, gwasz, kredka, papier naklejony na płótno, 48 x 127 cm,
sygn. śr. d.: J. Fałat 908.
Na odwrocie tektury zabezpieczającej dwie nalepki: z drukowanym rokiem 1908 i numerem 186, oraz drukowana Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim, wypełniona tekstem atramentem: Nr 11063 / Fałat / Juljan / akwarella (!) / Polowanie na niedźwiedzia / cena lub jego wartość 600 / Warszawa d. 13/4 908 r.
Obraz nabyty przez ojca obecnych właścicieli w latach 70. XX w.
Obraz po konserwacji.
Cena wywoławcza:
55 000 zł

„Las”, 1921

Leon WYCZÓŁKOWSKI: tusz lawowany, akwarela, papier powlekany, technika wydrapywania, 25,8 x 35,3 cm,
sygn. oł.  śr.d.: LWyczół 1921.
Na odwrocie napis ołówkiem: Puszcza jodłowa / Wyczółkowski.
Stan zachowania: papier naklejony na tekturę, dr. ubytki papieru w p.g. narożniku, w narożnikach widoczne ślady po pinezkach.
Cena wywoławcza:
19 500 zł