Aukcja nr 146 - 10.10.2015 - Katowice

10 października 2015 - godz. 16.00

10 października 2015 w Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach odbyła się 146. aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosło artystycznego, zorganizowana przez Dom Aukcyjny DESA w Katowicach. Łącznie wylicytowano ponad 30 obiektów.

zobacz katalog 146. aukcji>>

Mocne notowania utrzymała Grupa Janowska. „Święta Barbara” Pawła Wróbla,
poz. 3, z 4 700 zł podniosła cenę do 10 100 zł, obraz Ewalda Gawlika „Dom artysty zimą”, z ceną wywoławczą 8 000 zł, uzyskał wynik 14 500 zł. Prezentowane na aukcji dwa obrazy znakomitego Pawła Stolorza z Szopienic, zostały sprzedane po 3 000 zł każdy.
Warto na koniec wspomnieć katowicki Steatyt, którego serwis kawowy „Kalipso”, poz. 72 z kwoty 2 400 zł został wylicytowany do 3 100 zł.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)
„Studium siedzącej kobiety”
olej, deska, 23 x 16 cm, sygn. p.g.: J. Malczewski.
(fragment)

SAMOWAR FABRYKI BRACI BATASZEW

: mosiądz niklowany, drewno, wys. 45 cm;
kolista podstawa na 4 nóżkach, cokół z paleniskiem, gruszkowaty  korpus z dwoma osadzonymi na stałe uchwytami, kran z ażurowym kurkiem, pokrywa z dwoma drewnianymi gałkami i zaworem, zwieńczona koronką i pokrywką z drewnianą gałką.
Na pokrywie  sygnatura firmy braci Bataszew w Tule. Stan doby.
Rosja, ok. 1910.
1 100 zł

„Karnawał”

Zygfryd DUDZIK: olej, płótno, 72,5 x 72,5 cm,
sygnatura  i opis autorski na odwrocie: Dudzik Z. / Sigi Dudzik / Katowice / Obraz 0`13 (Karnawał) / 62 x 61).

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikająca z tzw. droit de suite.
4 800 zł

PATERA MIŚNIEŃSKA Z EMBLEMATEM 101. PUŁKU GRENADIERÓW

: porcelana, kobalt, farby naszkliwne, złocenie, wym.: 44 x 40 x 30 cm; stopa i trzon
z 8 figurkami putt - alegoriami czterech pór roku, trzon z dwoma kartuszami neorokokowymi: z herbem z koroną baronowską (Frieherr), oraz z emblematem 101. Pułku Grenadierów im. Cesarza i Króla Prus  Wilhelma (2 Saksoński); znak podszkliwny niebieski fabryki w Miśni, wyciskany numer 50, ryty numer 605. Stan zachowania: drobne ubytki  płatków i liści kwiatów, brak podstawy.
Miśnia, k. XIXw.
12 000 zł

„Portret Ryszarda Wilhelma von Dohna, Łowczego Dworu cesarza Wilhelma II”, 1899

Julian FAŁAT: akwarela, papier, 31,5 x 26 cm,
sygn. l. d.: Jul Fałat 99.
Na odwrocie napis ołówkiem: Łowczy u cesarza Wilhelma; numer atramentem 801.
Cena wywoławcza:
13 500 zł
Cena uzyskana:
15 000 zł

„Władca haremu”

Feliks Michał WYGRZYWALSKI: olej, sklejka, 51 x 70 cm,
sygn. p.d.: „Władca haremu” / F.M. Wygrzywalski
Cena wywoławcza:
16 000 zł
Cena uzyskana:
16 000 zł

„Portret Feliksa Jasieńskiego”, 1906

Leon WYCZÓŁKOWSKI: miękki werniks, 25,1 x 16 cm,
sygnatura i technika oł. p.d.: Vernis mou LWyczół 1906.
Stan zachowania: papier naklejony na tekturę, 2 b. dr. ubytki farby w partii włosów (nad czołem).
Cena wywoławcza:
4 000 zł
Cena uzyskana:
6 400 zł