Aukcja nr 146 - 10.10.2015 - Katowice

10 października 2015 - godz. 16.00

10 października 2015 w Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach odbyła się 146. aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosło artystycznego, zorganizowana przez Dom Aukcyjny DESA w Katowicach. Łącznie wylicytowano ponad 30 obiektów.

zobacz katalog 146. aukcji>>

Mocne notowania utrzymała Grupa Janowska. „Święta Barbara” Pawła Wróbla,
poz. 3, z 4 700 zł podniosła cenę do 10 100 zł, obraz Ewalda Gawlika „Dom artysty zimą”, z ceną wywoławczą 8 000 zł, uzyskał wynik 14 500 zł. Prezentowane na aukcji dwa obrazy znakomitego Pawła Stolorza z Szopienic, zostały sprzedane po 3 000 zł każdy.
Warto na koniec wspomnieć katowicki Steatyt, którego serwis kawowy „Kalipso”, poz. 72 z kwoty 2 400 zł został wylicytowany do 3 100 zł.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)
„Studium siedzącej kobiety”
olej, deska, 23 x 16 cm, sygn. p.g.: J. Malczewski.
(fragment)

„Koronacja Władysława Łokietka. Studium”

Kazimierz ALCHIMOWICZ: gwasz, sepia, tektura, 24 x 35,7 cm,niesygnowany, p.d. napis atramentem: Oryginalny szkic K. Alchimowicza / Fr. Czosnowski (?) / prezes Tow.
 Na odwrocie drukowana nalepka oznaczona numerem 896, z tekstem atramentem: Autor Alchimowicz Kazimierz / Mk 7.000 / Studjum / Rodzaj dzieła rys. / Własność Tow. Art. / data nadesłania 5/18/1918.
Nalepka z orzeczeniem dr. Kazimierza Buczkowskiego z 12 października 1957.
5 300 zł

„Zielony Staw Gąsienicowy”, 1922

 Aleksander MROCZKOWSKI: olej, tektura naklejona na płytę, 67,5 x 84 cm,
 sygn. l.d.: Alex. Mroczkowski. 1922.
Obraz po konserwacji, tektura naklejona na płytę.
Wcześniejszą i nieco większą wersję prezentowanego obrazu posiada w swoich zbiorach Muzeum Tatrzańskie im. T. Chałubińskiego w Zakopanem – „Zielony Staw pod Kościelcem i Świnicą”, olej, tektura, 72 x 98 cm, sygnatura i data (1921) z lewej strony u dołu.
26 000 zł

„Zima”, 1936

Ludwik LESZKO: olej, tektura, 70 x 102 cm,
sygn. p.d.: Leszko / 1936

7 000 zł

„W parku”, 1974

Paweł WRÓBEL: akryl, płótno, 40 x 60 cm,
sygn. p.d.: Wróbel P / 1974 r.
Cena wywoławcza:
4 400 zł
Cena uzyskana:
7 000 zł

„Janosik. Główka górala”, ok. 1925

Władysław SKOCZYLAS: drzeworyt na kremowej tincie, 22 x 22 cm.
Zachowana kalka zabezpieczająca z nadrukiem: Główka górala / Drzeworyt oryginalny / Władysława Skoczylasa / Dodatek artystyczny / do zeszytu gwiazdko- / wego „Tygodnika Ilu- / strowanego”. „Tygodnik Ilustrowany” nr 51,  19. 12. 1925.
Cena wywoławcza:
900 zł
Cena uzyskana:
900 zł

KAFELKI ZE ZNAKAMI ZODIAKU STEATYT

: 8 kafelków, porcelana, farby naszkliwne, złocenie, wym.: 15 x 15 cm; na groszkowanym tle reliefowe znaki zodiaku: byk, rak, panna, waga, skorpion, strzelec, koziorożec, wodnik; niesygnowane. Stan zachowania: b. dr. przetarcia złocenia. Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych „Steatyt” Zygmunt Buksowicz, Katowice, ok. 1960.
Prezentowane kafelki nie były jak dotąd reprodukowane w publikacjach dotyczących Wytwórni Wyrobów Ceramicznych „Steatyt”.
Cena wywoławcza:
1 800 zł
Cena uzyskana:
5 900 zł