Aukcja nr 146 - 10.10.2015 - Katowice

10 października 2015 - godz. 16.00

10 października 2015 w Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach odbyła się 146. aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosło artystycznego, zorganizowana przez Dom Aukcyjny DESA w Katowicach. Łącznie wylicytowano ponad 30 obiektów.

zobacz katalog 146. aukcji>>

Mocne notowania utrzymała Grupa Janowska. „Święta Barbara” Pawła Wróbla,
poz. 3, z 4 700 zł podniosła cenę do 10 100 zł, obraz Ewalda Gawlika „Dom artysty zimą”, z ceną wywoławczą 8 000 zł, uzyskał wynik 14 500 zł. Prezentowane na aukcji dwa obrazy znakomitego Pawła Stolorza z Szopienic, zostały sprzedane po 3 000 zł każdy.
Warto na koniec wspomnieć katowicki Steatyt, którego serwis kawowy „Kalipso”, poz. 72 z kwoty 2 400 zł został wylicytowany do 3 100 zł.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)
„Studium siedzącej kobiety”
olej, deska, 23 x 16 cm, sygn. p.g.: J. Malczewski.
(fragment)

„Miasteczko z kościołem”

Adam MALICKI : olej, tektura, 32 x 40 cm
sygn. p.d.: Adam Malicki
Stan zachowania: tektura lekko wypukła.
2 800 zł

„Tancerze”, 1975

Alexander CALDER: oryginalna litografia barwna, 38 x 56 cm, okładka z pisma
1 300 zl

„Zielony Staw Gąsienicowy”, 1922

 Aleksander MROCZKOWSKI: olej, tektura naklejona na płytę, 67,5 x 84 cm,
 sygn. l.d.: Alex. Mroczkowski. 1922.
Obraz po konserwacji, tektura naklejona na płytę.
Wcześniejszą i nieco większą wersję prezentowanego obrazu posiada w swoich zbiorach Muzeum Tatrzańskie im. T. Chałubińskiego w Zakopanem – „Zielony Staw pod Kościelcem i Świnicą”, olej, tektura, 72 x 98 cm, sygnatura i data (1921) z lewej strony u dołu.
26 000 zł

„Przy koksioku ”, 1978

Ewald GAWLIK: olej, płótno, 85 x 130 cm,
sygn. p.d.: E. Gawlik 78.
Cena wywoławcza:
9 400 zł
Cena uzyskana:
44 500 zł

„Sosny i wrzosy nad brzegiem morza”, 1937

Soter JAXA-MAŁACHOWSKI: gwasz, tektura, 50 x 69,5 cm,
sygn. p.d.: S. Jaxa / 1937
Na odwrocie opinia dr. Stanisława Dąbrowskiego  z 28 grudnia 1963.
Cena wywoławcza:
6 200 zł
Cena uzyskana:
7 000 zł

SERWIS DO KAWY STEATYT

: porcelana, farby naszkliwne, złocenie; dzbanek (wys. 21 cm), dzbanek na mleko (wys. 10,5 cm), 6 kulistych filiżanek (wys. 6,5 cm), 6 spodków (śr. 15,5 cm) i 6 talerzyków deserowych (śr. 19 cm), każdy zestaw w innym kolorze; znak drukowany złoty: „Steatyt / ZB / Katowice / Made in Poland”, pieczątki: „Ręcznie malowane”. Stan zachowania: uchwyt czerwonej filiżanki pęknięty, krawędź pokrywy dzbanka z b. dr. wyszczerbieniem.
Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych „Steatyt” Zygmunt Buksowicz, Katowice, ok. 1960.
Cena wywoławcza:
1 500 zł
Cena uzyskana:
2 700 zł