Aukcja nr 146 - 10.10.2015 - Katowice

10 października 2015 - godz. 16.00

10 października 2015 w Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach odbyła się 146. aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosło artystycznego, zorganizowana przez Dom Aukcyjny DESA w Katowicach. Łącznie wylicytowano ponad 30 obiektów.

zobacz katalog 146. aukcji>>

Mocne notowania utrzymała Grupa Janowska. „Święta Barbara” Pawła Wróbla,
poz. 3, z 4 700 zł podniosła cenę do 10 100 zł, obraz Ewalda Gawlika „Dom artysty zimą”, z ceną wywoławczą 8 000 zł, uzyskał wynik 14 500 zł. Prezentowane na aukcji dwa obrazy znakomitego Pawła Stolorza z Szopienic, zostały sprzedane po 3 000 zł każdy.
Warto na koniec wspomnieć katowicki Steatyt, którego serwis kawowy „Kalipso”, poz. 72 z kwoty 2 400 zł został wylicytowany do 3 100 zł.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)
„Studium siedzącej kobiety”
olej, deska, 23 x 16 cm, sygn. p.g.: J. Malczewski.
(fragment)

„Matka Boska Kazańska”, k. XVIII w.

: ikona rosyjska, tempera, deska, okład mosiądz, wym.: 30 x 26,5 cm.
Stan zachowania: okład w kilku miejscach pęknięty, z dr. ubytkami, wgniecenia na narożnikach, brak szpong.
5 500 zł

„Młoda dziewczyna”, ok. 1920

 Dominique ALONZO: brąz złocony, kość słoniowa, wys. 26 cm, sygn. na podstawie: D. Alonzo.
Stan zachowania: dr. pęknięcia kości słoniowej, złocenie w b. dobrym stanie.
16 500 zł

ŚW. JAN NEPOMUCEN

: rzeźba, drewno lipowe, polichromia, wys. 73 cm, podstawa wtórna, drewno z tyłu głęboko wydrążone, z zamontowanym hakiem  ( prawdopodobnie rzeźba ołtarzowa, przeznaczona do oglądania z przodu i z boków,  z hakiem do stabilnego ustawienia). Stan zachowania: brak krucyfiksu (atrybutu świętego), ogólne zabrudzenia i dr. ubytki polichromii, z tyłu otworki po drewnojadzie.
Południowe Niemcy (?), ok. poł. XVIII w.
3 800 zł

„Sosny i wrzosy nad brzegiem morza”, 1937

Soter JAXA-MAŁACHOWSKI: gwasz, tektura, 50 x 69,5 cm,
sygn. p.d.: S. Jaxa / 1937
Na odwrocie opinia dr. Stanisława Dąbrowskiego  z 28 grudnia 1963.
Cena wywoławcza:
6 200 zł
Cena uzyskana:
7 000 zł

„Janosik. Główka górala”, ok. 1925

Władysław SKOCZYLAS: drzeworyt na kremowej tincie, 22 x 22 cm.
Zachowana kalka zabezpieczająca z nadrukiem: Główka górala / Drzeworyt oryginalny / Władysława Skoczylasa / Dodatek artystyczny / do zeszytu gwiazdko- / wego „Tygodnika Ilu- / strowanego”. „Tygodnik Ilustrowany” nr 51,  19. 12. 1925.
Cena wywoławcza:
900 zł
Cena uzyskana:
900 zł

„Górnicy w łaźni”, ok. 1970

Stanisław GADOMSKI: fotografia czarno-biała, papier, 50 x 40 cm.
Fotografia (opatrzona tytułem „W górniczej łaźni”) reprodukowana m. in. w: „Stanisław Gadomski w 80. rocznicę urodzin. Dawne i nowe kserofotografie”, ZPAP, Oddział Katowicki, galeria „art nowa 2”, 2009.

Cena wywoławcza:
500 zł
Cena uzyskana:
900 zł